8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома РАЗНО

РАЗНО

Во оваа категорија ќе се објавуваат актуелности,на денешен ден и хоби.

Првото место за вредните ИЛИНДЕНКИ

0
Во Сабота на 29 октомври 2022 во Кратово се одржа промоција,презентација и дегустација на гастрономски специјалитети од компири. На оваа манифестација учествуваа и 20-на жени од Илинден, преставувајќи ги своите специјалитети приготвени од компир. Штандот на...

Кумановска Битка-23-Октомври-1912година

0
23 октомври 1912 година, започнала  Кумановската Битка, во која учествувале  и 2000 македонски доброволци, собрани од месното население, од утринските до попладневните часови сами се бореле против турската војска на фронтот кај местото Стревице...

13 август 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор

0
 Според едни, Охридскиот мировен договор, правниот акт кој ги утврди вистинските вредности на демократијата во земјата. Клучните придобивки од договорот беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет, како и унитарниот карактер на државата.... Според...

На денешен ден 12 август 1903г.загинал ПИТУ ГУЛИ

0
Тој бил врсник на Пере Тошев и Ѓорче Петров, а на Мечкин Камен загинал на 38-годишна возраст.  Питу Гули наеднаш бил во командниот кадар во војводското тело на Крушевскиот востанички реон. Тој  максимално се ангажирал...

Тони Десподовски, учесник на „Илинденскиот Марш“

0
Тони Десподовски, учесник на „Илинденскиот Марш“,Г. Лисиче-Мечкин Камен. Тони Десподовски е роден 1998 година во Илинден ,каде и денес живее ,во маршот учествува како член на Горно Лисичаните. Ова е негово прво учество на оваа манифестација...

Јовица Ѓоргиевски,Учесник на „Илинденскиот Марш“Г.Лисиче-Мечкин Камен-2022г.

0
Јовица е наш сограѓанин  и оваа година во екипата  на Горно Лисиче по четврти пат учествува на Илинденскиот Коњички Марш  до славниот Мечкин Камен-Крушево. Ова за Јовица пред се преставува патриотски чин со кој искажува...

Осветување на Црквата Св. Троица-Бучинци

0
Денеска во присуство на голем број верници се изврши  осветувањето на возобновениот храм „Св. Троица“ во Бучинци Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, а овој голем  настан беше проследен со богата...

На 13 Јуни 2022, Осветување на црквата Св. Троица во Бучинци

0
Црква Св. Троица - Бучинци, Илинден Даниел Ристовски    Ни претставува голема чест и задоволство да го најавиме Осветувањето на Црквата Света Троица во село Бучинци, кое што ќе биде одржано на денот на селската слава Света...

Приказна,од вистинит настан,Кратово крај на светот

0
Во Април 1941 година, во Кратово пристигнале три троцикл-мотори со војници и еден старешина. Веста за доаѓањето на Германците брзо се раширила низ градот, во кој тогаш имало многу народ. На изненадување на сите,...

16 Април 1945 г. кобен ден за многу семејства од Македонија

0
16 април 1945 г.на 15 –от македонски партизански  корпус доби налог да го пробие сремскиот фронт,во завршните операции биле ангажирани 25.000 македонски партизани, а при тоа кај Врпоље загинале  210 партизани-борци од Македонија ,меѓу...

Популарно