26.8 C
Skopje
недела, јули 3, 2022
Место за реклама
САТРА
дома РАЗНО Актуелни настани и случки од минатото

Актуелни настани и случки од минатото

Во оваа категорија ќе се објавуваат разни актуелни теми и настани што се случуваат кај нас и пошироко.

Патешествија на моштите на Гоце Делчев 1903-1946 година

0
-ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ОД НЕГОВОТО ЗАГИНУВАЊЕ ,ДО ДОНЕСУВАЊЕ НА НЕГОВИТЕ МОШТИ ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ СПАС“ ВО СКОПЈЕ. -ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ на 4 мај во 1903 година во загинува Баница -1906 г.-Три години по загинувањето на Гоце, војводите Михаил...

ПРВ МАКЕДОНЕЦ РОДЕН ВО АВИОН

0
Предците на Јатко Тодев се со македонско потекло ,денес тој живее во Австралија и тој  е прв македонец кој се родил во авион. Неговата мајка Марија Тодева се породила во авионот и тоа било...

Како се собирал данокот (порезот)во минатото.

0
Во 50-60-те години од минатиот век селаните кои не можеле на време да ги подмират давачките (даноците) спрема државата, се применувале сурови методи за наплата. Во такви случаи државните даночници најпрво му правеле попис на...

Утвреден редоследот на кандидати за избор на Претседател

0
Државната изборна комисија со ждрепка го утвреди редоследот на кандидатите за избор за Претседател на Македонија

ЃУРЃЕЈЦА-Кичево

0
Сведоштва : СО ЗНАМИЊА, ГАЈДИ И ПЕСНИ ВО СМРТ Секогаш кога ќе се спомне Ѓурѓејца, Кичевчани, но не и само тие, туку и цела Македонија, а и пошироко, треба да застанат простум за да им ја одадат...

Противпожарни мерки и упатства

0
Општинскиот противпожарен сојуз Илинден по повод претстојните првомајски празници ги известува сите посетители-излетници кои ќе ги посетат излетничките места на подрачјето на oпштина Илинден дека согласно законските прописи се забранува палење отворен оган во...

Осветување на Црквата Св. Троица-Бучинци

0
Денеска во присуство на голем број верници се изврши  осветувањето на возобновениот храм „Св. Троица“ во Бучинци Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, а овој голем  настан беше проследен со богата...

Приказна,од вистинит настан,Кратово крај на светот

0
Во Април 1941 година, во Кратово пристигнале три троцикл-мотори со војници и еден старешина. Веста за доаѓањето на Германците брзо се раширила низ градот, во кој тогаш имало многу народ. На изненадување на сите,...

16 Април 1945 г. кобен ден за многу семејства од Македонија

0
16 април 1945 г.на 15 –от македонски партизански  корпус доби налог да го пробие сремскиот фронт,во завршните операции биле ангажирани 25.000 македонски партизани, а при тоа кај Врпоље загинале  210 партизани-борци од Македонија ,меѓу...

Мајкино скршено крило

0
Споменикот Мајкино скршено крило на 15 ноември 2006 е лоциран пред Домот на културата Кочо Рацин и истиот е посветен на 54 загинати старешини и војници во распадот на Југославија во текот на 1991...
Место за реклама
Фреш Фарм

Популарно