Дамјан Јакимовски-ракометар

0
134

Дамјан Јакимовски, деновиве потпиша професионален договор на две години со  РК Скопје.

Тој е роден во 2000година,живее во Марино-Илинден ,каде и го заврши основното образование

 Дамјан Јакимовски, со ракометот започна да се занимава во РК Илинден од каде замина за РК Вардар,потоа во прволигашот РК Работнички од каде и дојде во РК Скопје..

Дамјан настапува на позицијата десно крило ,позиција  на која игра и нашиот Гоце Георгиевски ,а  Дамјан по мајка и Гоце по татко влечат ист фамилијарен  ген,дали Дамјан ќе биде змена на Гоце?.

Со оглед на тоа дека Дамјан е син на Igor MC Jakimovski, неговиот спортски ген влече и по татковата линија.

Истовремено Дамјан добро се снаоѓа и на позицијата десен бек.

Населба Илинден на Дамјан му посакува успешна спортска кариера.

Претходниот артикал,Свадба на Симон и Тодорка-Кадино
Следната статијаСвадба во Марино во 70-те

Оставете одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молиме внесете ги вашето име тука