8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома СПОРТ Истакнати спортисти

Истакнати спортисти

Денес и во поблиското минато од населените места од оваа територија проиалегле голем број спортисти од разни спортси дисциплини,кои настапувале во многу македонски прволигаши и во иностранство.Со нивното објавување сакаме да им оддадеме почит за нивната лична ама и афирмација на нашата средина.

Дарио Десниќ, потпиша за Вардар

0
Дарио Десниќ – фудбалер,од Младинската Фудбалска Школа Илинден до најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија ,Вардар. Тој  ќе го облече црвено-црниот дрес, доаѓа од екипата на ФК Скопје , а потпиша договор на 1 година...

Дејан Михајловиќ-Ракометар, стана професионалец

0
Роден на 17 јуни 2005 година ,живее во н.Илинден ,каде и го заврши основното образование ,денес ученик во средни фискултурно училиште во Скопје. Дејан со ракомет започна да се занимава пред 3 години во РК...

Наум Симјаноски-Ракометар

0
Наум Симјаноски-Ракометар, го потпиша првиот договор.  Наум Симјаноски, роден е на 13 -02-2004г. во Скопје ,живее во населба Илинден. Наум помина низ две реномирани ракометни школи РК Илинден и РК Бутел и по неколку години...

Мартин Антевски,26 г. – ММА Борач

0
Мартин Антевски,26 г. – ММА Борач, потекнува од Куманово, израснат во с. Бујковци – Илинден и Скопје, денес престојува н Малта каде и се занимава со овој спорт. Инаку за пошироката јавност Мартин познат под...

Андреј Ѓорѓиевски-Ракометар

0
 Роден 05.01.2005 година жител на Марино-Илинден. Основно образование заврши во ООУ Гоце Делчев-н.Илинден ,каде и му се јавија првите знаци љубов и наклонетост кон ракометот на часовите по физичко воспитување. Потоа започна активно да се занимава...

AЛЕКСАНДРА МАРКОВСКА-фудбал

0
 Живее во Миладиновци –Илинден .Таа член на женската сениорската фудбалска федерација на Македонија. Во досегашна фудбалска кариера Александра настапувала за повеќе клубови и тоа:2011-2012 во Наше Такси2о12-2013 во Билјанини Извори2013-2014 во ЖФК Кочани2014-2015 во ЖФК...

ИЛИНДЕН АТЛЕТСКА СИЛА ВО МАКЕДОНИЈА

0
Атлетиката во нашата општина Илинден која веќе 7 години е број 1 во атлетиката во Македонија, секако во оваа прилика за вака високото реноме има нашата жива атлетска легенда Игор Јакимовски основач на атлетската...

Четири наши сограѓанки фудбалски репрезентативки на Македонија

0
Денес посебен осврт ќе нaправиме  за четири наши сограѓанки кои  настапуваат во разни фудбалски репрезентативни селекции и тоа:Ива Јосифова,Теа Божиновска,Ана Милчевска и Александра Марковска -Ива Јосифова ,Фудбалската кариера ја започна во Фудбалска школа ГРОЗДАНОСКИ, на...

Илинден расадник на фудбалски голмани

0
Љупчо Кметовски-Ракуш,Мето Велковски и Бојан Тимевски –успешни голмани од нашата средина. Љупчо Кметовски,поранешен голман имаше богата и успешна фудбалска  кариера во многу фудбалски клубови во Македанија. За време на неговата спортска кариера настапуваше за многу Македонски...

Mартин Трајановски-Атлетичар

0
Роден e 1994 година во Мралино –Илинден,каде и денес живее. Со атлетика се занимава  2 години,тренер му е нашата атлетска Ѕвезда Игор МС Јакимовски. Марти е член на член на АК Делта од Скопје. Досега има  настапувано...

Популарно