8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома СПОРТ Сегашни и поранешни спортисти

Сегашни и поранешни спортисти

Горан Капиданчев-поранешен фудбалер

0
Горан Капиданчев е поранешен фудбакер на ФК Илинден. Настапуваше во периодот од 1987 до 1992 година ,најчесто како леви бек. Одлика му беше брзината, пресечување акција на противничката екипа и создавање акција за својот...

Миле Неделковски- поранешен фудбалер

0
Миле Неделковски е еден од поранешните успешни голмани на ФК Илинден, во 90-те години , започна со својата голманска кариера, кога во еден период тоа место беше така-речи без голман со позвучно име. Во...

Драги Митковски –поранешен фудбалер

0
Во ФК Илинден пристапи како афирмиран голман кој дојде од скопска Локомотива во 1981/82. Во клубот се задржа до сезоната 1987/88,на голманската позиција, а во тој период ФК Илинден се натпреваруваше во силната  регионална лига. За...

Диме Бибамовски -поранешен фудбалер

0
Во редовите на ФК Илинден низ времето моминале многу фудбалери како од населба Илинден ,така и од соседните населби. Денес Ви го преставуваме Диме Бибамовски -Бибан од Марино кој успешно настапуваше за клубот во...

Душко Митровиќ-Тифи,поранешен фудбалер

0
Дуле Тифи Митровиќ ,беше стандарден првотимец на ФК Илинден во 80-те години. Настапуваше на позицијата центархалф, на фудбалската сцена се задража неколку успешни сезони,ја прекина фудбалската кариера, иако уште многу можеше да даде за...

Раде Видински-поранешен фудбалер

0
Раде Видински ,поранешен фудбалер на ФК Илинден. Неколку години беше стандарден првотимец на клубот ,на офанзивна бековска позиција. Брз неприкосновен во својот простор одземајќи ја топката од противничките играчи и создавање на контра напад на своите...

Гоце Ѓорѓиевски-поранешен фудбалер

0
Гоце Ѓорѓиевски  е дете на ФК Илинден ,тука ја започна и заврши својата кариера. Започна кога клубот се натпреваруваше во втора лига 1995/96 и беше активен  до 2000 и некоја година  потоа. Гоце, настапуваше во одбраната,а  најчесто...

Васко Николовски-поранешен фудбалер

0
Васко Николовски-Пижон припаѓа на оние фудбалери на ФК Илинден кои обезбедиа на клубот да доминира во лигите каде што се натпреваруваше во 80-те години од минатиот век . Васко најчесто настапуваше на крилна позиција ,а...

Дејан Стаменковски-поранешен фудбалер

0
Дејан,настапуваше за ФК Илинден во периодот од 1990 до 1998 година на повеќе позиции во тимот. Својата кариера ја започна како крилен напаѓач ,па центарфорската позиција и на крајот и најдолго и најуспешно да...

Горан Ангеловски-поранешен фудбалер

0
Тој беше долгогодишен навален играч  на левата крилна позиција во  ФК Илинден и целата фудбалска кариера ја мина во клубот. Горан беше стандарден првотимец на клубот во 90-те години од минатиот век.

Популарно