8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома ЗАБАВА

ЗАБАВА

Тука ќе објавуваме фотографии и текст од :Детските игри во минатото,занимливости од нашата средина ,Скопје и Македонија.

КОЈ СЕ КАЛАШИТЕ

0
Стар народ кој самиот се смета дека е  со Македонска крв, и дека се потомци на Александар МАКЕДОНСКИ. Кај нив е препознатлива МАКЕДОНСКАТА УБАВИНА, тие се со плави очи и со светол тен на кожата. Жените...

Занимливости поврзани со волкот

0
- Тој никогаш не јаде труп! - Се дружи само со еден партнер, не се пари со мајка му или сестра како многу други животни! - Еден пар волци доживотно се заедно и тој не мами,...

Симит Погача

0
Го има само во Скопје и Исанбул Симит-погачата е сендвич составен од лепче (кифла) и од мрсна пита без заире (сирење, месо или слично), која неодоливо потсеќа на бурек. Оттука и потценувачкиот однос на „не-скопјаните“...

Која е најстудена река во светот

0
Според пишувањето на научниот портал „Science Blurtit“: Најстудената река во светот е во БиХ Најстудената река во светот не е во близина на Северниот или Јужниот пол, туку е во Босна и Херцеговина,а тоа е...

13 август е денот на леваците

0
Зошто леваците се посебни 1-Тие се подобри љубовници 2- Тие се лидери 3-Тие се гении 4 -Ретки се 5- Знаат да заработат пари Леваците се поуспешни и побогати. 6-Добри се во мултитаскинг 7- Креативни се Леваци биле:Леонардо да Винчи и Микеланџело,  Чарлс Дарвин,...

Од Св. Пантелејмо до Макавеите,штрковите се враќаат во топлиот југ

0
Од 9 август Св. Пантелеј , па се до 14 август –Макавеј е време кога штрковите се собираат  нешто како во круг, како нешто да се договараат . Според кажувањата на постарите на ово...

На овој ден во 1994 удрени се темели на црквата во Арачиново

0
На денешен ден во 1994 година започната е градбата на новата црква посветена на Св. Никола Талалеј.

Првиот воз во Скопје

0
9 август 1873 година завршила изградбата на првата железничка линија во Македонија меѓу Солун и Скопје. На тој ден пристигнал првиот воз во железничката станица Скопје и тоа се смета за почеток на железницата...

ВИСТИНА КОЈА НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ЈА НЕГИРА!

0
Не само Бугари туку и Американци,Французи,Руси,Кинези и сите од целиот свет да знаете и засекогаш да разберете дека овие два бисера се деца на Македонија. Да.Тоа се две боси деца од Македонија.Ги сликал француски...

Mост,,Чанаккале 1915″

0
Најдолгиот висечки мост во светот и загинатите борци од Македонија ,,за него" Добро познати се македонските жртви на битките во Балканските војни и Првата светска војна на Македонскиот фронт, но помалку познати се македонските жртви...

Популарно