8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома СПОРТ Спортски легенди

Спортски легенди

Во оваа група ќе објавуваме спортисти кои постигнале големи постигнувања постигнувајќи лични или клубски рекорди или трофеи ,коко учесници на олимпијади,спортисти кои оствариле државни, балкански,европски и светски трофеи ,а потекнуваат или живеат во нашата средина.

Љупчо Кметовски-поранешен фудбалер,денес тренер

0
ЉУПЧО КМЕТОВСКИ-РАКУШ- се стекна со УЕФА-А, тренерска диплома Шест тренери на голмани, Саша Илиќ, Горан Симов, Љупчо Кметовски, Пеце Коруновски, Филип Маџовски и Томе Пандев и трoјца инструктори за тренери на голмани, Данчо Целески, Зоран...

Тони Насковски-Бокс

0
Тони Насковски-боксер ,роден во Населба Илинден каде и денес живее,шампион на Македонија од 1986до 1997г.,шампион на Југославија 1992г.како аматер,а во професионалниот бокс:балкански шампион во 2001г. и светски шампион на Интерконтиненталниот светски шампионат во 2002г.Победил...

Лила Петрушевска-Атлетика

0
Лила Петрушевска-атлетичарка Родена 1967 год. во Илинден.Во 1991 година се стекна со диплома за професор по физичка култура,а во 2010 и со титулата магистер по кинезологија.Како атлетичар настапуваше во атлетскиот клуб „Работнички“ од Скопје,каде на место...

Никола Илиевски-Џиџи

0
НИКОЛА ИЛИЕВСКИ-ЏИЏИ ,поранешен фудбалер , денес фудбалски тренер,на сликава со својот помошник Бабунски . Роден во 1954г.во Скопје, од пред 5 години живее во Илинден,населба Илинден е особено почестена, што едно од поголемите спортски имиња од...

Александра Јанев-ракомет

0
Александра Јанев (Стаменковиќ) Родена е во Илинден ,каде го заврши и основното образование. Уште како ученичка во О.У.Гоце Делчев покажуваше голем интерс кон спортот,наставникот по физичко воспитание Александар во неа виде талент кој своите спортски квалитети...

Ацо Анастасов-Таеквондо

0
Ацо Анастасов, наш сограѓанин, со меѓународно признание, како основач на таеквондо спортот во Македонија,  се здоби со  меѓународен сертификат  за лидерство и беше примен во куќата на славните за овој спорт. Роден во1966г.во Свети Николе...

Валентина Радуловиќ-ракомет

0
Валентина Радуловиќ,родена во Скопје жител на населеното место Мршевци,поранешна ракометарка на,Кометал-Ѓорче Петров и други клубови од земјата и странство ,беше стандарден член на македонската ракометна репрезентација е најуспешна спортистка од нашата средина и има...

Влатко Грозданоски-фудбал

0
ВЛАТКО ГРОЗДАНОВСКИ –ФУДБАЛЕРВлатко Гроздановски е, жител на нашата општина ,живее во населеното место Мралино и ако бираме фудбалер на сите времиња од нашата општина сигорно тоа би бил тој.Тој е фудбалер со најдолг прволигашки...

Дејан Ангеловски-Атлетика

0
ДЕЈАН АНГЕЛОВСКИ-АТЛЕТИЧАР,најтрофеен спортист од ИЛИНДЕН Како атлетичар започнал на 15 годишна возраст во Скопје во АК Работнички од Скопје каде е сешуте активен член, за време на повремениот престојот во Белград 2000 и 2001 година...

Популарно