8.8 C
Skopje
петок, декември 2, 2022
Место за реклама
САТРА
дома СПОРТ

СПОРТ

Повоениот период ,1945-1946 во селата започнале да играат фудбалски натпревари со вистински фудбал, а не како дотогаш со топка од крпи.На почетокот фудбал најчесто се играл по ливадите ,пасиштата таму кај што децата го напасувале добитокот.
50-те години селските одбори формирале повеќе секции за забава на младите ,секако најголем интерес имало за фудбалот ,започнале да се градат прописни игралишта
Настапите на меѓуселските натпревари обично се одржувале во неделите. Тој ден, сите жители на селото, за да присуствуваат на натпреварот, ги прилагодувале своите земјоделски обврски согласно терминот кога почнувал и кога завршувал натпреварот, за да можат непречено да ги следат натпреварите на својот омилен клуб. Кога се одржувал натпреварот (утакмицата), посетеноста од месното население била огромна. Сите жители на селото, без ралика дали биле стари или млади, како под команда оделе накај фудбалското игралиште. За време на настапите во други села, Клубот го следела голема навивачка група. Се одело пешки, со велосипеди, со коли, со камиони, со трактори итн.

ФК МРШЕВЦИ

0
Фотографија од ФК Мршевци од 60/70 години од минатиот век ,со група симпатизери

Илина се закити со Бронзен Медал

0
Нашите млади ИЛИНДЕНКИ -МАКЕДОНКИ ,сестрите Илина и Ева Соколовски,  нижат успеси низ Германија во ритмичка гимнастика. Илина 16 години во Бундес лигата, по долгата пауза уште на самиот старт на натпреварувањето кое неодамна  започна, се...

Петар Тајановски-фудбалер- во У-16

0
Од Илинден преку фудбалските школи ВИКТОРИ,ГРОЗДАНОСКИ и ФК МАКЕДОНИЈА –Ѓорче Петров, стаса до репрезентативниот дрес. Тој од вчера на повик на селекторот Дашмир Деари се вклучи во репрезентативниот камп во Кичево на фудбалската репрезентација на...

Екипа „Манекени“во мал фудбал од Илинден

0
Во минатото во секое населено место,се одржуваа турнири во мал фудбал, со време некои постепено се гасеа и само во 5-6 населени места се одржуваат и денес .Оваа фотографија е од еден...

Димитар Мартиновски-Фудбалер

0
  Димитар Мартиновски (15) е нова фудбалска гордост на Населба Илинден, овој млад фудбалер жнее успеси во тимовите каде што настапува. Тој оди по патеката на својот татко, Горан Мартиновски-ФОКС, кој долги години настапуваше за ...

11 ОКТОМВРИСКИ –БАСКЕТ ТУРНИР„ПЛАЦ“

0
Љубители на спортот од ова маало ПЛАЦ во населба Илинден,по разни поводи  и до сега организираше и се одржуваа разни спортски турнири во мал фудбал и други спортски настани. Оваа група на  љубители на спортот...

Мартина Ангеловска-Ракомет

0
Мартина има 14 години и веќе неколку години настапува во младинските категории на клубот  НK Torslanda во Гетеборг –Шведска. Вчера и денес нејзината екипа учествуваше во младинскиот куп на Шведска. На вчерашниот натпревар НK Torslanda- НK...

Прв фудбалски натпревар на самостална Македонија

0
  13 октомври 1993 година, Крањ, пријателска средба СЛОВЕНИЈА – МАКЕДОНИЈА 1-4 ПРВ  фудбалски натпревар на Македонија по нејзиното осамосталување. Стрелци: 0-1 Бошковски 3. минута, 0-2 Панчев 37 (пенал), 1-2 Пате 40, 1-3 Јаневски 48 (пенал),...

ЛУКА ТРИФУНОВИЌ-БОКСЕР

0
Викендов во Скопје се одржа28-то државно првенство во бокс во повеќе категории.  за 2022година. Во јака конкуренција од 20-на клубови во категоријата н КАДЕТИ учествуваше и Лука Трифуновиќ ,член на БК Илинден –населба Илинден. Лука ,се проби...

ФК Дељадровци-Дељадровци

0
Фотографија од ФК Дељадровци од некој натпревар на стадионот во Маџари во 1985/86 година

Популарно