Дамјан Трајковски-фудбал

0
94

Дамјан Трајковски –Ракометар, во РК „Илинден“-населба Илинден .
.Само неколку години беа доволни да се забележат неговите квалитети од стучњаците на Академија Вардар и од неодамна е ново име во пионерскиот тим на РК„Вардар“-Скопје.
Роден е во 2003г.во Скопје ,жител на Марино-Илинден првите ракометни чекори ги направи во РК„Илинден“-населба Илинден .Настапува на позицијата среден бек.
Ракометот како спорт ,особено го засакал пратејќи на ТВ екраните едно од светските ракометни првенства .
Првите ракометни совети и сознанија ги доби од афирмираните ракометни тренери Александра и Дарко Јаневи,кои до сега „создадоа“многу веќе афирмирани ракометни имиња.
Населба Илинден на Дамјан му посакува успешна кариера .

Претходниот артикал,Зоки Николоски-фудбал
Следната статијаВиктор Крстевски-ракомет

Оставете одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молиме внесете ги вашето име тука