26.8 C
Skopje
недела, јули 3, 2022
Место за реклама
САТРА
дома РАЗНО Актуелни настани и случки од минатото

Актуелни настани и случки од минатото

Во оваа категорија ќе се објавуваат разни актуелни теми и настани што се случуваат кај нас и пошироко.

Утвреден редоследот на кандидати за избор на Претседател

0
Државната изборна комисија со ждрепка го утвреди редоследот на кандидатите за избор за Претседател на Македонија

0
На 21 мај во Скопје ќе се одржат регионалните спортски игри за пензионерските здруженија. Здружението на пензионери од Илинден ,засилено се припрема за тој настан . На фотографијата се вежба дисциплината „тегнење јаже“,машка и женска екипа....

Осветување на Црквата Св. Троица-Бучинци

0
Денеска во присуство на голем број верници се изврши  осветувањето на возобновениот храм „Св. Троица“ во Бучинци Со чинот на осветувањето чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, а овој голем  настан беше проследен со богата...

Спасе Најдовски од Кадино, суден за нашата КАУЗА

0
Еден од многуте жители од нашата средина , тепан и суден за нашата кауза бил и Спасе Најдовски.Тој  уште за време турско бил активен во помагање на комитското движење носејќи храна на комитите .За ваквата...

Противпожарни мерки и упатства

0
Општинскиот противпожарен сојуз Илинден по повод претстојните првомајски празници ги известува сите посетители-излетници кои ќе ги посетат излетничките места на подрачјето на oпштина Илинден дека согласно законските прописи се забранува палење отворен оган во...

СОЈУЗОТ ЗА ЖИВОТ организира граѓанско-верски настан

0
БРАКОТ И СЕМЕЈСТВОТО СЕ БОЖЈИ БЛАГОСЛОВ Во сабота на 29 јуни 2019 г.во Скопје  СОЈУЗОТ ЗА ЖИВОТ организира граѓанско-верски настан за поддршка на традицијата, бракот и семејството. Собирно место за поворката која ќе прошета по улиците...

ПРВ МАКЕДОНЕЦ РОДЕН ВО АВИОН

0
Предците на Јатко Тодев се со македонско потекло ,денес тој живее во Австралија и тој  е прв македонец кој се родил во авион. Неговата мајка Марија Тодева се породила во авионот и тоа било...

ЗА ЗБЕГОТ ВО БУЧИНЦИ

0
Месното население во с. Бучинци најголем проблем до 1912 година имало со Арнаутите од соседните села. Тие биле толку осилени кон Македонците што дури и „за еден - два збора убивале“. Доколку не била...

ДЕНЕС И ДЕН НА АРМ

0
ЧЕСТИТКИ ДО СИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА АРМ На 18 август 1943 на Славеј Планина Дебарца, од припадници на Битолско-преспанскиот НОП одред „Даме Груев“, од Велешкиот НОП одред „Димитар Влахов“, од Прилепскиот НОП одред „Ѓорче Петров“ и...

Голем судски процес-1922г.

0
Тогашните власти спровеле големо апсење на многу поеинци комити и војводи од скопско ,уапсени и судени се 175 лица меѓу кои 6 на смртна казна ,а останатите на долгогодишна робија.Меѓу осудените на смрт се...
Место за реклама
Фреш Фарм

Популарно