Јоаким Анѓеловски- ракомет

0
261

Јоаким Анѓеловски, ракомет- интенационалец

Младиот голман на Работнички, Јоаким Анѓеловски,ќе биде најмладиот спортски интернационалец од нашата средина.

Тој потпиша договор со поранешниот фински шампион Рихимаки Кокс на три сезони, а по првата година од соработката, двете страни ќе имаат нови преговори за следните две години од договорот.

Анѓеловски претходно го бранеше голот на Вардар Јуниор, а имаше лани настапи и во СЕХА лига за тимот на Вардар.

Инаку, Јоаким Анѓеловски-Ракометар, роден е 2000 г. во Скопје ,живее во наслеба Илинден.
– Во 2014 година започна да се занива со ракомет во RK. ILINDEN-Vardar

 под раководство на Александра и Дарко Јанев

– Од 2016 член на РК. ВАРДАР , под водство на Пепи Манасков. Повикот во РК Вардар го доби преку повик на селектирањето играчи од цела Македонија преку следење на неговите квалитети подолго време. Со неговиот тим настапува за младинската лига и супер лигата.

-Во 2018 година ,доби позив за настап на вториот тим на Вардар.

Анѓеловски претходно настапуваше за  Вардар Јуниор, а имаше  настапи и во СЕХА лига за тимот на Вардар.

Денес ЈОАКИМ е член на РК Работнички од Скопје, од каде и заминува на Финскиот прволигаш.

Населба Илинден Јоаким му посакува успешна спортска кариера.

Оставете одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молиме внесете ги вашето име тука