Валентина Радуловиќ,сеуште ненадмината во два постигнати рекорди

0
141

ВАЛЕНТИНА РАДУЛОВИЌ-РАКОМЕТАРКА

Таа  е рекордерка по настапите за Македонија на досега одржаните ракометни Европски првенства и постигнатите голови.

Првиот рекорд е по бројот на настапи за државниот тим каде та настапи на четири ЕП (1998, 2000, 2006, 2008) одигра 24 натпревари.

Вториот рекорд кој сеуште не е надминат е каде на сите досегашне Европски првенства таа постигна  104 гола.

Претходниот артикал,Што преставуваше војската
Следната статијаКУД ИЛИНДЕН во 70-те од минатиот век

Оставете одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молиме внесете ги вашето име тука