26.8 C
Skopje
недела, јули 3, 2022
Место за реклама
САТРА
дома РАЗНО Страница 2

РАЗНО

Во оваа категорија ќе се објавуваат актуелности,на денешен ден и хоби.

ЃУРЃЕЈЦА-Кичево

0
Сведоштва : СО ЗНАМИЊА, ГАЈДИ И ПЕСНИ ВО СМРТ Секогаш кога ќе се спомне Ѓурѓејца, Кичевчани, но не и само тие, туку и цела Македонија, а и пошироко, треба да застанат простум за да им ја одадат...

Како настанала песната за Хусо Темјанички-Царот Неготински

0
Всушност тоа бил Усо бегот од Тимјаник Хусеин-пеливан (Хусеин-капетан) од село Тимјаник бил најпознатиот разбојник во Тиквешијата и поради своите злосторства бил затворен во Солун. Но, во 1899 год. бил помилуван и се вратил во...

Како Атанас од Дабниште гo спасил Кемал Атарурк

0
  На фотографијата е куќата на Атанас од село Дабница во која го криел и зачувал таткото на Турција ,Ататурк. Во 1908 година во Дабниште дошол турскиот бег од село Бегниште. Водел со себе...

На денешен ден 20 Април

0
-20 април 2008 година пуштена во употреба е новата спортска сала ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ во Илинден.  -20 април 1867 во Светинколското село Ерџелија,роден е Андон Стојанов , познат како Доне Тошев или Дончо Штипјанчето бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно...

26 февруари 2004г.тажен ден за Македонија

0
26 февруари 2004г. ,Македонија се соочи со длабока болка и жал, кога во трагична и се уште неразјаснета авионска несреќа загина Претседателот на Македонија Борис Трајковски ,со својата осумчлена придружба .Падот на авионот се случи на неколку...

Комисијата за верски односи апелира

0
Во есенско-зимскиот период се празнуваат куќните слави,а утрешниот празник Петковден е почетокот на истите. КОМИСИЈАТА ЗА ОДНОСИ СО ВЕРСКИТЕ ЗАЕДНИЦИ АПЕЛИРА,  СЛАВИТЕ ДА СЕ ПРОСЛАВУВААТ САМО ВО КРУГОТ НА СЕМЕЈСТВОТО. Ескалирањето на состојбата со коронавирусот, како што...

Патешествија на моштите на Гоце Делчев 1903-1946 година

0
-ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ОД НЕГОВОТО ЗАГИНУВАЊЕ ,ДО ДОНЕСУВАЊЕ НА НЕГОВИТЕ МОШТИ ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ СПАС“ ВО СКОПЈЕ. -ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ на 4 мај во 1903 година во загинува Баница -1906 г.-Три години по загинувањето на Гоце, војводите Михаил...

1 Октомври светски ден на старите луѓе

0
На 14 декември 1990 година, Генералното собрание на Обединетите нации го определи 1 октомври како Меѓународен ден настарите лица. На ова му претходеа иницијативи како што е Виенскиот Меѓународниот акционен план застареење – кој...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН-3 АВГУСТ

0
*3 август 1903.- Во месноста Дреновица, кај Кавадарци, четата на тиквешкиот војвода Петар Јуруков водеше херојска борба против 300 турски војници кои требало да заминат за Крушево. Во Борбата која траеше повеќе од 5 часа...

Кога започна Илинденски Коњички Марш од Г.Лисиче до Крушево.

0
Маршот за прв пат е организиран 28 јули 1978,а  го извеле тројца Горно Лисичани: Гоце Стефковски,Борче Стефковски и Борис Змејковски.Кога пристигнале во Крушево никој ни ги пречекал ,ниту пак се знаело кои се од...
Место за реклама
Фреш Фарм

Популарно